

Liknande produkter
Fenic 344 (312+313)
Nisch med vändbar och vikbar dörr
Nischen består av en vändbar dörr och en vikbar dörr. Produkten passarbra till en duschnisch, där dörrarna kanske inte kanöppnas ordentligt utåt dubbelsidigt. Den vikbara dörren kräver för att öppnas ingetutrymme utanför duschutrymmet, utan dörren viks inne i duschutrymmetså att dörrglasen hamnar i ett litet utrymme mot väggen.Dörrarna kan dimensioneras symmetriskt eller så att dörrarna får olika storlekar.När duschen inte används, kan dörrarna vikas mot väggarna.
Dörrarna vänds 90 grader i bägge riktningarna och är försedda med justerbaracentreringar. Centreringen strävar efter att återställa dörrarna till öppen och stängdposition. Det yttersta glaset på dörren som viks vänds därutöver 180 grader i förhållande till det inreglaset, då dörrglasen viks mot varandra inne iduschutrymmet. Ett par magnettätningar håller dörrarna tätt stängda, medan duschenanvänds.
Dörrarna fästs vid väggarna med profiler för väggfäste. På dörrglasens underkanter kan släptätningar monteras (standard), som begränsar vattenflödet. Installations instruktioner
11 Vardagar
20 års garanti
Profilerna fästa vid glaskanten tillverkas av aluminium. Av ytbehandlingsalternativen tillverkas vit (RAL 9016) och svart (RAL 9005) genom brännmålning. Aluminium profilerna är anodiserade i natrufärg. Profilerna sandblästras innan anodiseringen, då den anodiserade ytan är mycket jämn, och det inte blir några fingeravtryck kvar på den. Produktens beslag, såsom golvbeslag och snedstöd, tillverkas av mässingslegering, vars ytbehandlingsfärg beror på den valda profilfärgen. Med svarta och vita profiler levereras beslagen målade i svart respektive vitt, med aluminium profil levereras beslagen förkromade.
Produkten tillverkas av 6 mm tjockt klart, härdat säkerhetsglas (EN12150). Säkerhetsglaset kan behandlas i fabriken med kalkbildnings förhindrande Cranith-ytbeläggning. Med hjälp av ytbeläggningen hålls glaset lättare rent.
Nischens storlek kan väljas enligt standardmått, eller tillverkas enligt skräddarsydda mått. Profilerna för väggfäste har sammanlagt 30mm justeringsmån. Justeringsmånen kan utnyttjas för kompensation av eventuell lutning i väggen samt för nischens anpassning till monteringsöppningen. För anpassning till öppningen kan man därtill använda en eller två breddningsprofiler (tilläggsutrustning). En breddningsprofil ökar nischens bredd med 34mm och den kan skåras till exempel för genomdragning av ytvattenrör.
Produkt storlek
Den valda kombinationen kan sättas i öppningen (L1), vars bredd är:
- Som smalast: 970mm
- Som bredast: 1000mm
Måtten kan avvika från angivna, om justeringsmånen måste utnyttjasför att kompensera lutning på väggarna. Obs! Kombinationens delarkan man montera även tvärtom jämfört med hur det förevisas på grundbilden.:

Produkten har en 33 mm hög släptätning som standardutrustning. Som tilläggsutrustning finns en 50 mm hög släptätning tillgänglig avsedd för duschutrymmen, där golvlutningen är större än normalt. Släptätningens längd är 1000 mm, och den kapas till lämplig längd på plats. Produktens vattentäthet kan förbättras genom att montera en tröskelprofil under dörren. Tröskelprofilen sågas på plats till lämplig längd och monteras genom att limma den på golvet. Den utformade tröskeln är 10 mm hög och 16 mm bred.
Produkt
Produktkod
Pris
1
Fenic 344 (312+313)
Produktkod
344-61-41
Pris
0.00 €
2
Fenic 312 Nisch vändbar dörr
Vit/Klar/A=387 x 2000
Produktkod
312 61 0038
Pris
378.00 €
3
Fenic 313 Nisch vikbar dörr
Vit/Klar/B=583 x 2000
Produktkod
313 61 0057
Pris
488.00 €
4
Magnettätningsparet
Produktkod
929 6L 0004
Pris
42.00 €
5
TOTALT
Produktkod
Pris
908.00 €
Den valda kombinationen kan sättas i öppningen (L1), vars bredd är:
- Som smalast: 970mm
- Som bredast: 1000mm
Måtten kan avvika från angivna, om justeringsmånen måste utnyttjasför att kompensera lutning på väggarna. Obs! Kombinationens delarkan man montera även tvärtom jämfört med hur det förevisas på grundbilden.:
EAN: |
---|